Archive for the ‘Chruścielowisko’ Category

Jeszcze nowsze szaty Chruścielowiska

Sunday, March 6th, 2011

Chruścielowisko

Witam po długiej nieobecności wszystkich miłośników kultury materialnej Dziadoszan! Nie, Chruścielowisko nie zaginęło w odmętach internetu, choć wiele za tym świadczyło. Fakt, troszeczkę ten sen zimowy się przedłużył, ale wracamy. Pod roboczą jeszcze domeną chruscielowisko.dzwiek.org, ale miejmy nadzieję, że niedługo to zmienimy.

Kolejny raz Chruścielowisko przeżywa wizualną transformację. Tym razem nowe szaty swoją,  już prawie ascetyczną, skromność wyrażają nawet kolorem. Zaniepokojonym śpieszę z zapewnieniem, że autor nie obrał za cel dążenie do monochromatycznego trybu witryny. Tendencja owa ma jedynie na celu podkreślenie wyższości treści nad formą i mam nadzieję, iż wyższość owa osiągnęła już swoją krytyczną granicę.

Czy zmiany na lepsze? Sami oceńcie. A tymczasem zapraszam, do lektury.

Dział Literatura

Monday, August 10th, 2009

Powstał dział literatura, w którym tytuły książek i artykułów bogatych w wiedzę mówiącą o kulturze Dziadoszan odnajdziecie.

Kiedy byłem u progu mojego zainteresowania kulturą Dziadoszan zwykłem narzekać na brak literatury na ich temat. Jakiś czas później zdanie swoje zmieniłem żałując, że drukowana była tak niskimi nakładami. Dzisiaj składam dzięki koledze z archeo za pokazanie mi skarbnicy wiedzy jaką jest biblioteka instytutu archeologii UW.

 

Nowe szaty Chruścielowiska

Saturday, August 1st, 2009

Chruścielowisko odziało się w świeżą szatę graficzną. Kolorystykę witryna zawdzięcza inspiracją Złotym kodeksem pułtuskim (Ewangeliarz płocki1), który był również podstawą do stworzenia rysunkowej wersji Chruściela z nagłówka.

 

 

 

1 strona www, “Zabytki polskiej książki rękopiśmiennej”.

Piec z Kremitz

Sunday, March 1st, 2009

inicjacja pieca z Kremitz

W dziale rekonstrukcje pojawił się wątek piec z Kremitz, w którym możecie zobaczyć rekonstrukcję pieca mojego autorstwa. Przeznaczeniem piecyka jest wypalanie ulepionych z gliny przedmiotów (głównie naczyń) do ich użytkowej, ceramicznej formy. Piec znalazł swoje miejsce na działce za rodzinnym domem Chruściela.

Zdjęcie przedstawia inicjujący wypał. Wprawne oko z pewnością zauważy, że częściowo przyśpieszyłem sobie pracę konstrukcyjne wykorzystując cegły, dzięki którym zapewniłem też solidniejszą podstawę pieca.

Pierwsze wrażenie: zbyt mała czeluść w stosunku do komory.

A naczynka wypaliły się na piękny ceglasty kolor. Z początku wydawały się solidne, jednak pozostawienie w nich wody na słońcu przypomniało mi dokładnie miejsca łączenia glinianych wałeczków. Niestety nie uwieczniłem tego na fotografii.

Witajcie!

Monday, September 1st, 2008

Chruścielowisko pojawiło się w sieci pod adresem www.chruscielowisko.org.
Na stronie w obecnej jej formie prezentowane są rekonstrukcje: hetki i wrzecion z Głogowa oraz naczyń miniaturowych, przęślików i szpuli z Żukowic.